O mne

Volám sa Petra Horňáková a po psovi som túžila už od útleho detstva. Moji rodičia však boli názoru, že pes do paneláku nepatrí a tak som si tento sen splnila až ako dospelá. Od dlhosrstých kólií, ktoré som zbožňovala spočiatku, som sa potom preorientovala na ich menej chlpaté a akčnejšie príbuzné - krátkosrsté kólie. V roku 2007 som z Fínska priviezla Phoebe a o pár mesiacov neskôr z Čiech Meghan a zároveň som si registrovala názov chovateľskej stanice Aisling Agam, čo v škótskej gaelštine (kólie pochádzajú zo Škotska) znamená Môj sen. 

 

"Budúcnosť patrí tým, ktorí veria v krásu svojich snov."
(Eleanor Roosevelt)

 

Tým som si splnila svoj sen a začal sa ten pravý život s psími parťákmi po boku. Strávili sme spolu kopec času v prírode, na cvičáku ale i bežnými prechádzkami či povaľovaním sa doma na gauči. Vďaka psom som začala tráviť viac času vonku, športovať, spoznala som veľa nových ľudí a potom i priateľa Erika. V roku 2012 sme sa spolu presťahovali do rodinného domu a svorka psov sa trochu rozšírila - začali sme sa venovať psím záprahom a pribudli nám záprahové psy - tie nájdete na vlastnej stránke.

 

Čo sa týka krátkosrstých kólií, tie mi ale maximálne vyhovujú svojou priateľskou a prispôsobivou povahou, sú to skvelí partáci na bežný život, prechádzky s kočíkom, dajú sa vziať do reštaurácie i na splav rieky (čo so šialeným záprahovými psami nie je také ľahké). Po Phoebe sa mi napriek snahe odchovať šteniatka nepodarilo, takže som si potom zaobstarala Sky a s jej potomkami sa začala písať história chovateľskej stanice Aisling Agam.

 

Mojim cieľom je odchovávať krátkosrsté kólie štandartného vzhľadu - hlavne s dobrou a funkčnou stavbou tela, pevnou povahou, ľahko motivovateľné, aktívne, prispôsobivé, priateľské a v neposlednom rade samozrejme zdravé. Pod zdravé, ale nemyslím psy s (len) kopou genetických testov s výsledkom neprenášač, ale hlavne psy s zdravým pohybovým aparátom, dobrou imunitou, bez alergií, tráviacich či iných ťažkostí. Proste také, aby život so švornohým parťákom bol radosť a nie trápenie.